Tjedni program događanja u GKMM

 

 Preuzmite .pdf verziju najnovijeg tjednog programa

 

TJEDNI PROGRAM 11. - 16. 05. 2015.

PONEDJELJAK, 11. 05. u 17:00 (Odjel za djecu i mlade)
Ciklus besplatnih predavanja „Male tajne roditeljstva“. Gošća je Anita Dujela, prof. psihologije s predavanjem “Roditelji i uspjeh djece u školi”

18:00 (velika dvorana)
„Hrvatska pomrčina – činjenice, uzroci, put nade“, predavanje pastora Dražena Radmana

18:00 (dvorana 3)
Dokumentarno-igrani serijal „Tijardović“: “O Floramye” i “Raspjevani grad”

UTORAK, 12. 05. u 18:00 (velika dvorana)
Obilježavanje 110. godišnjice ekonomskog obrazovanja u Splitu

18:00 (izložbeni prostor)
Izložba fotografija Andree Lovrić

SRIJEDA, 13. 05. u 18:00 (velika dvorana)
Svečano obilježavanje 120-te godišnjice rođenja skladatelja Ive Tijardovića.
Sudjeluju: Ivan Bošnjak (bariton), Lidija Matijević (klavirska pratnja), Ivona Bosančić (sopran), Đina Vučković (sopran) i Zoran Velić (klavirska pratnja)

18:00 (dvorana 3)
Dokumentarno-igrani serijal „Tijardović“: “Zagreb, Zagreb” i “Nepoznati Tijardović”

18:00 (Knjižnica Trstenik, Papandopulova 25)
Književni klub kroničnih knjigofila: Carl Sagan „Kontakt“ (nastavak)

PETAK, 15. 05. u 18:00 (velika dvorana)
Predstavljanje slikovnice Renata Baretića i Davora Šunka „Muka malog vuka“

18:00 (dvorana 3)
Slušamo operetu „Spli’ski akvarel“ Ive Tijardovića

SUBOTA, 16. 05. u 11:00 (velika dvorana)
„Paško u knjižnici“, lutkarska predstava Gradskog kazališta lutaka (slobodna prodaja)

TJEDNI PROGRAM 04. - 09. 05. 2015.

PONEDJELJAK, 4. 5.
9:00 – 16:00 (velika dvorana)
6. okrugli stol Odjela za djecu i mlade GKMM
“Dječja knjižnica i nematerijalna kulturna baština“

18:00 (velika dvorana)
„Stella maris južnih obala“, promocija i projekcija filma iz projekta Digitalizirano snimanje hrvatske mariološke baštine

18:00 (dvorana 3)
Federico Fellini „Svjetla varijetea“ (1950, 97 min), edukativna projekcija filma

UTORAK, 5. 5.
17:00 – 19:00 (Odjel za djecu i mlade)
Izrada frizura (pletenica) starih Splićanki ili Priča o pletenicama

19:00 (velika dvorana)
„U zemlji zmaja“, multimedijalno predavanje i predstavljanje knjige Davora Rostuhara

SRIJEDA, 6. 5. u 18:00 (velika dvorana)
Večer poezije “Bračko ČA za Sudamju“ uz izložbu fotografija Ivana Šabića

18:00 (Odjel za djecu i mlade)
Predstavljanje slikovnice „Ribarska avantura“ Vedrane Premuž Đipalo i slikovnice „Ježincova škrapica“ Tonke Alujević

18:00 (dvorana 3)
Federico Fellini „Cabirijine noći“ (1957, 117 min), edukativna projekcija filma

18:00 (Knjižnica Ravne njive, Hercegovačka 40)
„Kad se proljeće rasproljeći“, izložba fotografija Foto sekcije Hrvatskog planinarskog društva „Mosor“

19:00 – 19:30 (Odjel za djecu i mlade)
Lutkarski igrokaz „Svetom Duji na dar“

PETAK, 8. 5. u 9:00 (Odjel za djecu i mlade)
Mala australska pričaonica za djecu mlađe školske dobi

18:00 (dvorana 3)
Federico Fellini „Proba orkestra“ (1980, 70 min), edukativna projekcija filma

18:00 (Knjižnica Bol-Plokite, Tolstojeva 32)
“Stihom za svetoga Duju”, večer poezije u knjižnici Bol-Plokite u organizaciji ULKU „Vlaho Bukovac“

SUBOTA, 9. 5.
10:00 – 11:00 (Odjel za djecu i mlade)
Likovna radionica „Sveti Duje, zaštitnik grada Splita“

11:00 (dvorana 2)
„Rusija mojim očima“, predstavljanje učenika škole ruskog jezika “Stil“

TJEDNI PROGRAM 27. 04. - 02. 05. 2015.

PONEDJELJAK, 27. 4. (izložbene vitrine)
Izložba starinskih igračaka iz kolekcije Željka Medanovića (do 15. 5.)

(velika dvorana)
„Inspiracija zlatnim Klimtom“, izložba radova učenika Škole likovnih umjetnosti (do 5. 5.)

17:00 (dvorana 3)

Akira Kurosawa „Snovi“ (1980, 119 min), edukativna projekcija filma

18:00 (velika dvorana)
„Liječnici u povijesti Splita“, stručno predavanje u organizaciji Hrvatskog liječničkog zbora – podružnica Split. Predavač je prof. prim. dr. sc. Ivo Jurić, dr. med, dječji kirurg KBC Split

UTORAK, 28. 4. u 18:00 (velika dvorana)
Predstavljanje knjige Willigisa Jägera „Kontemplacija – kršćanski put mistične duhovnosti“ u izdanju nakladničke kuće Synopsis, Zagreb. Knjigu će predstaviti urednik Neven Bradić, Dobroslav Jakovljević i Slobodan Stamatović. Razgovor vodi: Tonći Šitin, predsjednik Udruge za potporu Tibetu. Izabrane tekstove čita: Jelena Novaković

SRIJEDA, 29. 4. u 17:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Kaos“ (1985, 160 min), edukativna projekcija filma

18:00 (velika dvorana)
„Kako do sretnog i uspješnog prvoškolca“ predavanje psihologinje Milijane Kovačević

18:00 (izložbeni prostor)
„Pedeset nijansi plave“, izložba slika Tonke Lovrić

ČETVRTAK, 30. 4. u 18:00 (velika dvorana)
Ciklus putopisnih tribina “Tamo, tamo da putujem…“. Gošća je Davorka Kitonić s predavanjem „Maroko“

TJEDNI PROGRAM 20. - 25. 04. 2015.

PONEDJELJAK, 20. 04. u 13:00 (Odjel za djecu i mlade)
Otvaranje izložbe likovnih i literarnih radova djece i mladih u organizaciji Državne uprave za zaštitu i spašavanje, „Djeca i mladi – za snage zaštite i spašavanja“

17:00 – 18:00 (Odjel za djecu i mlade)
Besplatni ciklus predavanja “Male tajne roditeljstva“. “Pitat će me, bojim se”, predavanje profesorice psihologije Nede Pleić

17:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Zli mirno spavaju“ (1960), edukativna projekcija filma

18:00 (velika dvorana)
Program Festivala znanosti 2015.
„Sunce, simbol jedinstva ili?“, prezentacija Zorana Ljubića

UTORAK, 21. 04. u 13:00 (velika dvorana)
Javna tribina “Važnost cijepljenja u prevenciji zaraznih bolesti” koju će održati Milka Brzović, dr. med., spec. epidemiologije, voditeljica Odjela za nadzor nad cijepljenjem u Službi za epidemiologiju zaraznih bolesti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ-a

Program Festivala znanosti 2015.
od 17:00 do 19:00 (velika dvorana)
17:00 „Uporaba energije u Splitu – održivi urbanizam“, predavanje Višnje Kukoč
18:00 „Tijelo Mjesecu, duša Suncu“, predavanje Ana Torlak

SRIJEDA, 22. 04. u 17:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Sanjuro“ (1962), edukativna projekcija filma

Program Festivala znanosti 2015.
od 17:00 do 20:00 (velika dvorana)
17:00
„Značenje vode u prirodi“ – tribina Hrvoja Gotovca, Veljka Srzića i Ive Andrića
18:00 „Specifičnosti poljoprivrede pod mediteranskim suncem“ – Marko Runjić, Gabriela Vuletin Selak, Ana Mucalo, Tonka Ninčević, Maja Jukić Špika i Marin Čagalj
19:00 „Vitamin D i imunosni sustav“ – predavanje Srđane Čulić

ČETVRTAK, 23. 04. od 17:00 do 23:30
NOĆ KNJIGE 2015. (Odjel za djecu i mlade, velika dvorana, Odjel za odrasle, Odjel multimedije, izložbene vitrine)

18:30 – 20:00 (Odjel za djecu i mlade)
Novo druženje Čitateljske grupe mladih snaga riječi. Sophie Kinsella: “Božanstvena kućanica”

PETAK, 24. 04. u 17:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Riđobradi“ (1965), edukativna projekcija filma

17:00 (velika dvorana)
Program Festivala znanosti 2015.
„Oko – operacija mrene, povišeni očni tlak“ – Veljko Rogošić (predavanje, film i mjerenje očnog tlaka)

Subota, 25. 04. od 09:00 do 13:00 (velika dvorana)
Program Festivala znanosti 2015.
9:00
„Struktura boje – spektar svjetlosti u prirodi“ – Ivica Aviani
10:00 „Koliki su zapravo rasponi Jadrana“ – Ivo Babić
11:00 „Izrada bušotina u podmorju“ – Zdenko Krištafor
12:00 „Eksploatacija Jadrana“ – Franjo Sokolić, Ivo Babić, Zdenko Krištafor i Ivica Aviani

TJEDNI PROGRAM 13. - 18. 04. 2015.

PONEDJELJAK, 13. 04. u 16:30 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Sedam samuraja / Shichinin no samurai” (200 min, 1954.), edukativna projekcija filma

17:00 (Odjel za djecu i mlade)
Predavanje na temu “Kako prepoznati i spriječiti posljedice lošeg držanja kod djece”, u sklopu besplatnog ciklusa predavanja “Male tajne roditeljstva“.
Predavačica je Kristina Vidan, bacc. ft.

18:00 (velika dvorana)
Premijerno prikazivanje dokumentarnog filma “Titanic – putovanje koje traje“ (85 min) – povodom 103. godišnjice potonuća.
Autor projekta: Dražen Radman

UTORAK, 14. 04. od 10 do 13:30 (Odjel za djecu i mlade)
8. Mali Marulić – čitanje nagrađenih tekstova

18:00 (izložbeni prostor)
Proljetna izložba radova Likovne udruge “Emanuel Vidović“

18:30 (velika dvorana)
„Palijativna skrb u Splitu – možemo li bolje?“, predavanje doc. dr. sc. Marka Jukića u okviru VIDIK festa

SRIJEDA, 15. 04. u 17:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa “Živjeti / Ikiru” (143 min, 1952.), edukativna projekcija filma

18:30 (velika dvorana)
„Permakultura, biodinamika, Masanobu Fukuoka“ predavanje u organizaciji Udruge Permakultura Dalmacija. Gost predavač je Damir Šeler

ČETVRTAK, 16. 04. u 18:00 (velika dvorana)
Ciklus putopisnih tribina “Tamo, tamo da putujem…“. „Priče iz daljine“ predavanje Davora Vukovića o Indiji i Južnoj Americi

PETAK, 17.04. u 18:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Rashomon / Rasho-mon“ (88min, 1950), edukativna projekcija filma

18:30 (velika dvorana)
„Kriza u kulturi“, okrugli stol u okviru VIDIK festa
Sudjeluju: Trpimir Jurkić, Ana Marija Botteri Peruzović, Filip Glavina i Bruno Pavić

TJEDNI PROGRAM 07. - 11. 04. 2015.

SRIJEDA, 08. 04. u 18:00 (velika dvorana)
Predstavljanje zbirke poezije „Piz o’ života“ Ivanke Komlen

ČETVRTAK, 09. 04. u 18:00 (velika dvorana)
Ciklus putopisnih tribina “Tamo, tamo da putujem…“. Gosti su Mia Šerić i Tino Ivanišević s predavanjem „Irska glazbom i slikom“

18:00 (izložbene vitrine)
„Sunčani cvitovi“, izložba nakita splitskog kreatora Viletine

18:30 (Odjel za djecu i mlade)
Novo druženje Čitateljske grupe mladih Snaga riječi: Miro Gavran „Krstitelj“

PETAK, 10. 04. u 09:30
(Odjel za djecu i mlade)
Mala australska pričaonica za djecu mlađe školske dobi

18:00 (velika dvorana)
„Nasja & Nasja“ večer poezije na engleskom i hrvatskom Nasje Bošković Meyer i Nasje Wickerhauser – u organizaciji Hrvatske matice iseljenika i GKMM

TJEDNI PROGRAM 30. 03 - 04. 04. 2015.

PONEDJELJAK, 30. 03. u 10:00
(Odjel za djecu i mlade)
Pričaonica lutkarske grupe“Cvit“

18:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Pijani anđeo“ (Yoidore tenshi) [1948, 98 min], edukativna projekcija filma

UTORAK, 31. 03. u 10:00
(Odjel za djecu i mlade)
Pričaonica lutkarske grupe „Cvit“

18:00 (velika dvorana)
Predstavljanje knjige Jure Srhoja “Od Korčule do Splita i Poljuda“. Knjigu će predstaviti prof. dr. Roko Markovina i prof. dr. Boris Anzulović

SRIJEDA, 01. 04. u 10:00 i 18:00
(Odjel za djecu i mlade)
Pričaonica lutkarske grupe „Cvit“

18:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Pas lutalica“ (Nora inu) [1949, 122 min] edukativna projekcija filma

18:00 (Knjižnica Trstenik, Papandopulova 25)
Književni klub kroničnihi knjigofila u knjižnici Trstenik:
Meša Selimović „Tvrđava“

ČETVRTAK, 02. 04. od 08:00 do 20:00
(sve knjižnice u mreži)
Upis s popustom za svu djecu i učenike od 1. do 18. godine koji se prvi put učlanjuju u knjižnicu

(Odjel za djecu i mlade)
Prikupljanje slikovnica, knjiga i igračaka za Centar za odgoj i obrazovanje „Slava Raškaj“. Akcija traje do 16. travnja

u 10:30 (velika dvorana)
Otvaranje izložbe likovnih radova učenika Centra za autizam

11:00 (velika dvorana)
“Pervazivni razvojni poremećaji – obitelj, prilagodba, stres”, predavanje doc. dr. sc. Tomislava Franića, dječjeg psihijatra

17:00 (Odjel za djecu i mlade)
Književni susret s Jelenom Pervan, autoricom knjige „Čarapica pričalica“

18:00 (velika dvorana)
Ciklus putopisnih tribina “Tamo, tamo da putujem…“. „Portugal i Andaluzija (Španjolska)“, predavanje prof. Mate Kuvačića-Ižepe

PETAK, 03. 04. u 18:00 (velika dvorana)
Predstavljanje knjige “Splitu na dar – Moja dica o’ besid“ Nađana Dumanića

18:00 (dvorana 3)
Akira Kurosawa „Skandal“ (Shūbun) [1950, 104 min] edukativna projekcija filma

TJEDNI PROGRAM 23. - 28. 3. 2015.

PONEDJELJAK, 23. 03. u 18:00 (velika dvorana)
Predstavljanje knjige „Nadrealin“ Tonke Alujević

18:00 (dvorana 3)
Alain Resnais “Noć i magla” (Nuit et brouillard) [1955], edukativna projekcija filma

(izložbene vitrine)
“Naše priče“, izložba scenskih lutaka od češljane vune lutkarske grupe Cvit, povodom Dana dječje knjige. Voditeljica Lili Matković

UTORAK, 24.03. u 18:00 (velika dvorana)
Program Mjeseca frankofonije
Znanstveni projekt „Francuska – učionica budućnosti od 17. stoljeća“. „Blaise Pascal – znanstveni i literarni projekt„ – Agencija za odgoj i obrazovanje ostvarena u suradnji s 2. Gimnazijom Split, OŠ Mejaši – Split, Društvo za fiziku uz potporu Prokulture-Split – pod vodstvom Ivane Katavić

SRIJEDA, 25. 03. u 18:00 (velika dvorana)
„Rad s fascijom u shiatsu tretmanu“, javno predavanje Nikole Drviša – Grka iz udruge Podrška zdravlju

18:00 (dvorana 3)
Alain Resnais “Hirošima, ljubavi moja” (Hiroshima mon amour) [1959], edukativna projekcija filma

19:00 (izložbeni prostor)
„Svijet oko nas (priroda i životinje u prirodi)“, izložba fotografija Mirele Burić

ČETVRTAK, 26. 03. u 18:00 (velika dvorana)
Ciklus putopisnih tribina “Tamo, tamo da putujem…“. Gosti su imotski fotografi i svjetski putnici Vedran Vidak i Goran Jović s predavanjem „Narodi svijeta – skrivena plemena i neobični običaji“

18:00 (Knjižnica Trstenik, Papandopulova 25)
Večer poezije pjesnikinje Nade Topić u knjižnici Trstenik

18:30 (Odjel za djecu i mlade)
Novo druženje Čitateljske grupe mladih snaga riječi: John Green “Greška u našim zvijezdama”

PETAK, 27. 03. u 17:00 (velika dvorana)
Predstavljanje Kršćanskog centra “Riječ života“, Split. „Novi početak“, seminar s pastorima Damirom Šićkom Alićem i Petrom Fabijanićem

18:00 (dvorana 3)
Alain Resnais “Prošle godine u Marienbadu” (L’Année dernière à Marienbad) [1961], edukativna projekcija filma

TJEDNI PROGRAM 16. - 21. 3. 2015.

PONEDJELJAK, 16. 03.
18:00 (Odjel za djecu i mlade)
Predavanje u sklopu besplatnog ciklusa predavanja “Male tajne roditeljstva” na temu “Odgoj emocionalno inteligentnog djeteta”. Predavačica je doc. dr. sc. Ina Reić Ercegovac, psihologinja

17:30 (velika dvorana)
Predstavljanje Udruge Permakultura Dalmacija. Predavanja dr. sc. Jelene Puđak “Hrvatska i klimatske promjene“ i Ivana Gregova “Permakultura“

18:00 (dvorana 3)
François Truffaut „400 udaraca“ (Les quatre cents coups) [1959, 93 min], edukativna projekcija filma

UTORAK, 17.03.
17:30 (velika dvorana)
„Darovita djeca – spasonosno (hrvatsko) nacionalno blago“, predavanje psihologinje Milijane Kovačević, povodom Svjetskog dana darovite djece

SRIJEDA, 18. 03.
18:00 (velika dvorana)
“Kulturne politike – francusko iskustvo decentralizacije kulturnih politika“ predavanje dr. sc. Nansi Ivanišević u okviru programa Mjeseca frankofonije

18:00 (Knjižnica Trstenik, Papandopulova 25)
Književni klub kroničnih knjigofila: Julio Cortázar „Školice“ (nastavak)

18:00 (dvorana 3)
François Truffaut „Nježna koža“ (La Peau douce) (1964, 113 min), edukativna projekcija filma

18:30 (Odjel za djecu i mlade)
Novo druženje Male škole izviđača

ČETVRTAK, 19. 03.
17:00 – 20:00 (Odjel za djecu i mlade)
Projekt O’PLETI PREMA JUGU, radionica kukičanja i vezenja. Radionice vodi Adriana Meglaj, certificirana instruktorica pletenja i kukičanja pri američkom The Craft Yarn Council

18:00 (dvorana 3)
„Znate li? Provjerimo kroz igru…“ matematička radionica za učenike 3. i 4. razreda osnovne škole. Voditelji radionice: prof. Nives Baranović i studenti 4. godine učiteljskog studija u Splitu

19:00 (velika dvorana)
Koncert Gradskog mandolinskog društva Sanctus Domnio

PETAK, 20. 03.
15:00 (velika dvorana)
Predstavljanje slikovnice “Heklica i Pletko spašavaju Ledenka” Adriane Meglaj u povodu Svjetskog dana pripovijedanja

17:00 – 20:00 (Odjel za djecu i mlade)
Projekt O’PLETI PREMA JUGU, radionica kukičanja i vezenja. Radionice vodi Adriana Meglaj, certificirana instruktorica pletenja i kukičanja pri američkom The Craft Yarn Council

17:00 (dvorana 3)
François Truffaut „Posljednji metro“ (Le Dernier métro) [1980, 128 min], edukativna projekcija filma

18:00 (velika dvorana)
Promocija knjige “Što te volim” Joška Lalića

SUBOTA, 21.03.
10:00 – 13:00 (Odjel za djecu i mlade)
Projekt O’PLETI PREMA JUGU, radionica kukičanja i vezenja. Radionice vodi Adriana Meglaj, certificirana instruktorica pletenja i kukičanja pri američkom The Craft Yarn Council

11:00 (velika dvorana)
Branko Ružić / Branimir Rakić „Paško u knjižnici“, lutkarska predstava Gradskog kazališta lutaka u povodu Svjetskog dana lutkarstva. Cijena ulaznice je 25 kn

TJEDNI PROGRAM 9. - 14. 3. 2015.


PONEDJELJAK, 9. 3.
18:00 (Odjel za djecu i mlade)
Predavanje na temu “Čitanje” dipl. učiteljice Dragane Pavičić u sklopu besplatnog ciklusa predavanja “Male tajne roditeljstva”

18:00 (velika dvorana)
Večer glazbe i poezije studenata Umjetničke akademije Split u povodu Međunarodnog dana žena

18:00 (dvorana 3)
Edukativne projekcije filmova Erica Rohmera: Claireino koljeno, 1970.

UTORAK, 10. 3.
18:00 (izložbeni prostor)
Otvaranje izložbe radova Umjetničke likovno- književne unije “Vlaho Bukovac“

SRIJEDA, 11. 3.
9:30 (Odjel za djecu i mlade)
Mala australska radionica za djecu mlađe dobi – upoznajmo Australiju, čitajmo i pričajmo na engleskom jeziku!

18:00 (velika dvorana)
Predstavljanje zbirke poezije Nevenke Kovačević “U impulsima srca”

18:00 (dvorana 3)
Edukativne projekcije filmova Erica Rohmera: Pauline na plaži, 1983.

ČETVRTAK, 12. 3.
18:00 (velika dvorana)
Program Mjeseca frankofonije: Ciklus putopisnih tribina „Tamo, tamo da putujem…“. „Pariz – grad svjetlosti “ – predavanje Tašenke Matulović

18:30 (Odjel za djecu i mlade)
Novo druženje čitateljske grupe mladih „Snaga riječi“: raspravljamo o djelu „Lovac u žitu“ J. D. Salingera

PETAK, 13. 3.
18:00 (dvorana 3)
Edukativne projekcije filmova Erica Rohmera: Zelena zraka, 1986.

18:00 (velika dvorana)
“Hrvati loše govore standardnim jezikom”, tribina u povodu Dana hrvatskoga jezika u organizaciji GKMM i Naklade Protuđer. Gost tribine je dr. sc. Ilija Protuđer, jezikoslovac iz Splita.